život je založenej na náhodách

Leden 2009

Rock

31. ledna 2009 v 21:16 | Janča |  Hudební styly
Rock je souhrnný pojem pro mnoho hudebních žánrů s kořeny v 50. letech minulého století, které se vyvinuly z Rock and rollu. Často se používá i jako zkratka pro Rock and roll. Jako nástroje se nejčastěji používají kytara, baskytara a bicí, ale mohou se objevit i varhany, piáno nebo Syntezátor.
Rock and roll vyšel z černošského rhythm and blues a bělošského country and western a rocková hudba vychází z těchto kořenů - ale v průběhu svého vývoje byla ovlivněna i jazzem, vážnou neboli klasickou hudbou, minimalismem, folkem, populární hudbou, elektronickou taneční hudbou i vlivy celé řady subkulturně-hudebních žánrů, jako je punk či metal.
Rock je výrazný směr populární hudby a byl jednou z hlavních součástí popkultury konce 20. století. Typické rysy rockové hudby jsou především zpěv, použití elektrických kytar a výrazný rytmus (používají se bicí). Rocková hudba může obsahovat i jakékoliv ostatní hudební nástroje, pokud je jejich zvuk elektronicky zesílen a často i elektronicky modifikován. Na druhou stranu, většina čistě elektronických zvuků, které se v rockové hudbě používají, je tradičně analogového původu. Rockové kapely projevovaly už zhruba od 60. let 20. století největší hudební eklekticismus ze všech hudebních směrů, a vždycky se našli muzikanti, kteří prakticky jakákoliv pevná a neporušitelná pravidla tohoto žánru dokázali porušit.
Rockovou hudbu mohou interpretovat jakýmkoliv způsobem sdružení muzikanti, ale základní tvůrčí jednotkou tohoto žánru je obvykle rocková kapela, která do této hudby vnáší prvky soustavné kolektivní činnosti, včetně kolektivní autorské činnosti. Výrazné skladatelské a muzikantské osobnosti vnímané zcela odděleně od svých doprovodných kapel nebo profesionálních muzikantů interpretujících jejich tvorbu se v tomto žánru vyskytují méně často, než u jiných uměleckých forem, i když i toto pravidlo samozřejmě jednotlivé osobnosti dokázaly porušit.
Neoddělitelně je s rockovou hudbou spojen také fenomén vícestopého studiového nahrávání a následné míchání nahrávky a také hlasitá živá produkce, která je mimo rámec možností nezesílených akustických nástrojů

pop

31. ledna 2009 v 21:14 | Janča |  Hudební styly
Jedná se o hudbu obvykle s výraznou zpívanou melodií doprovázenou moderním způsobem.Neobsahuje obvykle na rozdíl od rocku přílišné disonance ani nebývá na poslech příliš složitá, neboť hlavním cílem každé této písně je zpravidla stát se hitem a zalíbit se co největšímu počtu posluchačů.Popové skladby se zpravidla skládají ze slok a refrénů s předvídatelnou strukturou. Texty mívají nenáročná, opakující se témata. Popové skladby bývají komponovány, nahrávány a vydávány zpravidla s cílem komerčního úspěchu.

Reggae

31. ledna 2009 v 21:12 | Janča |  Hudební styly
Reggae je hudební styl, který se vyvinul na Jamajce na přelomu 60. a 70. let. Reggae vychází ze Rozdíl mezi Reggae a Ska je že Reggae je mnohem pomalejší. Reggae se obvykle hraje v čtyřdobém taktu. Hudbu tvoří bubny(one drop, rockers (Ukázka: Night Nurse od Gregoryho Isaacs) a steppers(Ukázka: Exodus od The Wailers)), basová kytara (Ukázka: Sun Is Shinning od Boba Marleyho), kytara udržující rytmus (Ukázka: Stir It Up od The Wailers), doprovodná kytara, piano, varhany(Ukázka: No Woman No Cry od Boba Marleyho&The Wailers) a někdy i lesní roh, kravské zvonce a různé šejkry. Reggae přesně určuje také typický zpěv.Asi nejslavnější a nejpopulárnější persóna Reggae je Bob Marley. Narodil se roku 1945 a už v 16-ti začíná profesionálně zpívat a později účinkuje ve skupině The Wailers. Později se z něho stává hvězda celosvětového formátu. Text písní jsou většinou politicky nebo nábožensky zaměřené.V česku Reggae nepatří mezi nejrozšířenější, avšak stává se čím dál oblíbenějším.Nejslavnější česká reggae skupina je Švihadlo.Kdyby jste se chtěli někdy podívat na reggae živě, tak se každoročně konají reggae festivaly.NEJBLIŽŠÍ REGGAE FESTIVAL SE KONÁ 27-29.6.2008 V ŽIZNÍKOVĚ U ČESKÉ LÍPY!:-) a zase z Reggae vychází spousta jiných hudebních žánrů.

Jungle

31. ledna 2009 v 21:12 | Janča |  Hudební styly
Jungle je hudební styl obvykle považovaný za zaměnitelný s Drum'n'Bass. Mezi těmito styly nejsou významnější rozdíly. Často je pojem jungle spojován se staršími materiály z první poloviny 90. let, drum 'n' bass je v podstatě pokračovatel junglu, čerpající z jeho populárnosti, s novějšími hudebními prvky. Pro některé je jungle jen zkratkou pro ragga jungle, specifický podžánr rozsáhlého významu Drum'n'Bass.
Známí jungle Lidi:Aphrodite,Shy FX,Remarc,Booyaka Crew,DJ Dextrous,M-Beat,Top Cat,Soundman

Ska

31. ledna 2009 v 21:10 | Janča |  Hudební styly

Hudební styl původem z Jamajky

Zrození jamajského ska

Koncem padesátých let minulého století byly velké bigbandové americké orchestry nahrazeny menšími soubory s více bebop/R&B zvukem. A v té době právě i na Jamajce vetšina souborů značně mění svoji tvář. Většina muzikantů je ovlivněna poslechem amerických rozhlasových "šlágrů" a tento fakt se zákonitě promítá v jejich následné tvorbě. Přesto Jamajčané skórují a přicházejí s něčím naprosto novým.
Zvyšující důraz je kladen na offbeatový rytmus menta, který přichází krátce a oddělovaně. Tento zřetelně synkopovaný rytmus drží kytara a klávesy a nový hudební styl je na světě. Jmenuje se SKA.
Prvním kdo vůbec využil tohoto rytmu byl Ernest Ranglin společne s Clue J & The Blue Buster (to je ten, jenž byl známý svým pozdravem Love skaskavoovie a o kterém se mnozí domnívají,že svým pozdravem ve zkrácené formě, ska pojmenoval). Když se jednou Clue J pokoušel z kytary něco dostat, řekl : "Make the guitars go ska!ska!ska!" (tak to je jedna z několika historek kolem vzniku názvu).
Ska rytmus byl odvozen ze "Schuflle" a "Boogie", které bylo v mistních "dance halls" tolik oblíbené. Kombinací populárních stylů jako je "mento", "burron rhytm" a stylů nových, byly položeny základy první populární jamajské hudby. Do jisté míry se zde promítaly i vlivy z okolních karibských ostrovů, které sebou přiváželi emigranti z Kuby (L. Aitken), Trinidadu, Barbadosu atd. Ska boom se dostavil shodně se získáním nazávislosti a odjezdem Angličanů v roce 1962. Ska se na Jamajce stává nesmírně populární a hudební producenti se jej pokoušejí šířit do zbytku světa. Tyto kroky mají plnou podporu vlády a v roce 1964 bylo ska prezentováno jako "National music of Jamaica" na "World fairs v New Yorku".
Texty měly několik podob od klasických popových popěvků, přes náboženské až po politicky orientované a texty odrážející sociální dopady života na Jamajce často okořeněné místním nářečím "Patois".
ska kapely:Alians,Zion train,Tumbao,The dualers

Punk

31. ledna 2009 v 21:07 | Janča |  Hudební styly
Anglicky toto slovo znamená nesmysl, výtržník. Toto označení se používalo pro nekvalitní hudbu. Punk jako hnutí vznikal postupně, přesto za jeho vznik bývá zpravidla označován rok 1976. Především v Anglii tento styl nebyl chápán pouze jako hudební záležitost, ale i jako věc životního stylu. Punkeři se pak programově stavěli proti společnosti a propagovali protikladný životní styl, kdy kritizovali především přetvářku a "honbu za penězi". Tento životní styl během krátké doby vedl k určité pasivitě a s hnutím se často šířily drogy. Stěžejním heslem punku je No Future! - žádná budoucnost. Toto heslo lze za určitých okolností považovat za zlidovělou verzi teorie bodu Omega, se kterou ve 20. století přišel jezuitský teolog Teillhard de Chardin. Ze strany vyznavačů punku se lze často setkat s tvrzením, že základem punku je provokace.
Ačkoliv je s punkem spojována hlavně Anglie,tak punk vznikl v americe. Původně se jmenoval Street-rock a v anglii dostal pojmenování Punk. V 70. letech nastoupila v británii první vlna punku. Punk se stal tím nejtvrdším,co jste mohli na hudební scéně slyšet. Hudba není nikterak složitá, zato je velmi rytmická a texty úderné.
Punk byl forma protestu,jeho texty vystupují proti režimu a volají po anarchii. Punk není mrtev!

Móda punku - úzké potrhané džíny,vysoké boty,provokativní triko,kožená nebo džínová bunda. Oblíbená móda punku jsou taky pod kolena zastřihnuté kalhoty,různá potrhaná saka jako nosili Sex Pistols. Vše se zdobí spínacími špendlíky. Můžete přidat i nějaký ten řetěz,vysací zámek... No a nakonec samozřejmě správný účes. Číro,bodliny,rozcuchané dlouhé vlasy. Vše často nabarvené.
punkové kapely:G.B.H,Chaos U.K.,Sham 69,Sid vicious,Disorder

Pejsci

31. ledna 2009 v 20:58 | Janča |  PejsciLove

31. ledna 2009 v 20:45 | Janča |  Láska♥

Znamení

31. ledna 2009 v 20:41 | Janča |  obrázky - fantasy

Dragons

31. ledna 2009 v 20:33 | Janča |  Draci

pár vlkodlaků

31. ledna 2009 v 20:23 | Janča |  Vlkodlaci

Wolfss

31. ledna 2009 v 20:19 | Janča |  Vlci

Backflip v Rondu

31. ledna 2009 v 18:23 | Janča |  FMX rok 2005
24.1. 2005
Máme pro vás video jednoho povedeného Backflipu z pátečního Ronda a jednu sekvenci snímků z onoho nepovedeného BF ze sobotního večera. Kdo tedy na letošním ArenaCrossu vůbec nebyl, může se z našeho videa přesvědčit jak je strop v Brněnské hokejové hale opravdu nízký.
Video → zde
autor: Greg

http://www.fmx.cz/foto/526.jpg

FMX a BackFlip jako třešnička na dortu

31. ledna 2009 v 18:20 | Janča |  FMX rok 2005
Každý rok v lednu jsou všichni fanoušci motoristického sportu, zejména motocrossu a supercrossu probuzeni ze zimního spánku a všichni si dají dostaveníčko v Brněnské hokejové hale Rondo. Letošní rok není výjimkou a jelikož šlo letos již o pátý ročník této prestižní akce, tak úroveň závodů a nejen jich byla letos opět o dost výše. A samozřejmě ani letos nebyla výjimkou freestylová show v podání předních českých jezdců.

Bohužel jsem se mohl účastnit jen pátečních závodů, proto se budu ve svém článku věnovat převážně tomuto prvnímu dni a pokusím se aspoň dodatečně sehnat nějaké informace i o sobotním klání. Pokusím se vám tedy trochu přiblížit atmosféru péteční akce a hlavně pak freestylové exhibice, která byla doslova třešničkou na dortu celé akce.

Začněme tedy od začátku. 14. ledna 2005 v 18.00 se otevřely dveře Ronda a během hodinky a půl se téměř celá hala zaplnila. Řek bych že návštěvnost letos byla největší ze všech předchozích ročníků, čemuž určitě velkou měrou přispěl Petr Kuchař, který se poslední dva týdny před akcí vyskytoval v nejrůznějších mediích a lákal návštěvníky na svůj BackFlip v extrémních podmínkách, proč v extrémních podmínkách vám ještě vysvětlím, ale teď zpět na začátek akce.

Krátce po půl osmé večer proběhlo zahájení závodů. Většina diváků očekávala pořádnou ohnivou a světelnou show jak tomu bylo u předchozích ročníků a jak tomu bývá na jiných podobných akcích. Troufám si ale říci že letošní zahájení mnoho diváků nejspíš zklamalo. Zahajovací show se měla nést v duchu válečných bojů, přestřelek a závěrečného výbuchu atomovky, nicméně toto postřehla většina diváků až po přibližně 10 minutách kdy se nad plochou rožnula světla a prozradila nějaké plazící vojáky. Pak následovalo poměrně dlouhé představování jezdců. Jen uvedu že každý jezdec měl na sobě igelitovou pláštěnku a sovětskou přilbu, po zaznění jeho jména vyběhl jezdec na stupínek a přilbu i s helmou odhodil. Myslím že jezdci kteří se pravidelně účastní supercrossů v USA takový úvod ještě nezažili. Po představení přišli na řadu první kvalifikační jízdy. A hned v prvním kole bylo jasné že i obtížnost trati je letos také hodně vysoko, zvláště pak roleta podél jednoho z mantinelů, která mnohdy v prvním kole dokázala zastavit i všech 10 jezdců.

Během 4hodinového programu bylo k vidění celkem 10 jízd, 2x kvalifikace třídy 125ccm, 2x kvalifikace třídy OPEN, opravná jízdy pro každou třídu a 2x finále pro každou jízdu. Zahraničních jezdců se letos v Rondu sešlo opravdu mnoho a poznat to bylo hlavně ve třídě OPEN kdy se do finálových jízd nekvalifikoval jediný čech, organizátor závodu má ale právo určit 2 jezdce kteří dostanou tzv. Divokou kartu a můžou jet finále, tak bohužel ani Mirek Kučírek, který byl bezesporu nejstarším závodníkem a ani Martin Žerava, od kterého se toho před závodem poměrně hodně očekávalo, nebojovali o stupně vítězů a spíše jen uzavírali startovní pole. O to krásnější pohled byl na boje ve třídě 125ccm, kde první jízdu v pátek vyhrál Jan Brabec a v druhé byl druhý. Na své si přišli i diváci kteří si od supercrossů slibují pořádně pády, přemety motorek a podobně, za všechny jmenujme motorku která skončila za mantinelem hned vedle stanoviště časoměřičů a ještě efektnější průlet plexisklem v jednom rohu mantinelu, samozřejmě při tom zařvaly dvě plochy plexiskla.

Po vyhlášení vítězů přibližně po půl dvanácté přišla na řadu dlouho očekávaná freestylová show, o kterou se postarali po dvojici skákající David Rejsek a Zdeněk Fusek, Libor Podmol a Martin Koreň, Aleš Lieman a Petr Kuchař. Jestli se nepletu tak Davida Rejska jste mohli vidět už loňi v Olešnici a v Rondu předvedl že triky jako Seatgrab s IndianAirem mu nedělají vůbec problémy. Zdeněk Fusek je o trochu více známější, za to jeho triky už si zaslouží mnohem větší pozornost, bravůrně prohnutý Hart Attack, nádherně protažená Mulisha, či Cordova patří ke Zdenkovým specialitkám. Po nich přijeli na plochu Generálové, počítám že každému znalému se pod pojmem GeneralX vybaví jména Martina Koreňe a Libora Podmola. Oba předvedli to nej ze svého umění co jim nízké Rondo dovolilo a jen jmenovitě u Mouky byl několikrát k vidění Flinstone, HartAttack, RockSolid a na závěr i Kiss of Death. Martin pro změnu dával Double Hart Attack, Whip, Rock Solid, LazyBoye, Shaolina, DeadBody a další… Jako poslední vyjeli na plochu Aleš Lieman a Kuchta. Aleš ještě úplně nedoléčil své zápěstí a tak se moc nepouštěl do těch nejtěžších triků. Diváky ale jako vždy naprosto dostal svým šíleným Whipem. Za to Petr Kuchař se nešetřil a čistotou svých triků dokazoval že je stále jednička v tomto sportu v ČR a tak ani nevím co bych k jeho trikům více napsal. Po chvíli Aleš Lieman zastavil a nechal tak trať volnou jen pro Kuchtu, a všem v hale bylo jasné že teď se blíží ten okamžik na který mnoho diváků celý večer čekalo. Ano mluvím o BackFlipu nebo také jak často slýchávám z médií o saltu vzad na motorce. Myslím si že není potřeba opakovat větu které se objevila snad ve všech novinách, televizi či v rádiích když padla řeč o Arenacrossu a to že udělat salto v Rondu není vůbec lehké a to hlavně kvůli stropu haly Rondo, který je 9 a půl metru vysoko, jen pro orientaci, k BackFlipu jak ho umí Kuchta je potřeba aspoň 12m výšky. V pátek dopoledne jsem mluvil s Kuchtou a svěřil mi že každý pokus o salto v Rondu je riskantní a proto nebude dopoledne Backflip ani trénovat a poprvé ho zkusí dát rovnou až před diváky. Samozřejmě před jeho pokusem o BF věnoval Kuchta ještě několik skoků aby pořádně prozkoumal výšku stropu a pak to přišlo, na dobrou minutku si zajel mimo trať aby se mohl pořádně soustředit, mezitím plná hala skandovala jeho jméno a atmosféru jakou vytvořili tisíce lidí v Rondu jsem už dlouho nezažil, a pak to přišlo, Kuchta se rozjel a s přehledem dal premiérový Backflip v Rondu. A lidé skandovali ještě více. Na závěr si pak všichni jezdci zaskákali tzv. Jam (všichni jezdci skáčou v těsném pořadí za sebou). A tím páteční Arenacross skončil přibližně kolem půl jedné v noci.

Jak již jsem psal v úvodu, sobotní akce jsem se neúčastnil, ale mluvil jsem včera s Kuchtou a prozradil mi že v sobotu se pokusil po prvním úspěšném saltu dát pro diváky ještě jedno, bohužel nájezd na rampu podcenil, měl malou rychlost a při dotáčení triku se mu přední kolo zaseklo o horní plochu dopadu a Petra to vymrštilo z motorky až za dopad, k hrůzně vypadajícímu pádu se seběhli všichni doktoři na ploše, ale po chvilce vstal Kuchta sám, divákům věnoval své tričko a po svých hrdě odešel do šaten. V neděli se prý cítil dost otlučený, ale naštěstí nic vážného. Trochu více to odnesla jeho Kawa, která teď bude potřebovat nový rám.

autor: Greg


Freestyle motocross ve vyprodané Sazce

31. ledna 2009 v 18:17 | Janča |  FMX rok 2004
23. 11. 2004

Již patým rokem je ve zvyku zakončit fmx sezonu v ČR tou největší akcí. Doposud se všechny předchozí akce nesly ve stylu otevřeného mistrovství ČR, letošní akce byla již předem propagovaná jako show pro diváky a tak na nějaké ty porotce a počítání bodíků již nedošlo.

Už začátkem roku se organizátoři nechali slyšet, že letošní ročník bude tou nej fmx podívanou pro českého diváka, kterou bylo možné doposud u nás zorganizovat. Největší měrou k tomu mělo přispět vyměnění poněkud nízké T-Mobile Areny za novou obří Sazka Arenu. Druhým podstatným faktorem pro zvýšení prestyže měla být účast několika nej zahraničních jezdců a hlavně jejich triková úroveň, která bohužel nakonec nebyla až tak rozmanitá jak se očekávalo.

Jezdci opravdu přijeli, nebo spíše přileteli, ti nejlepší z celého sveta, kteří kdy ČR navštívili. Předně Ronnie Renner, který vlastní několik medajlí z XGames, bronz z XFighters a mnoho dalších cen. Dustin Miller, který toho na svém kontě nemá o moc méně. Jack Windham, který předchozím dvoum ročníkům kraloval. Jeff Fehr, jenž loni šokoval svým šíleným BackFlipem téměř plnou T-Mobile Arenu. Robbie Maddison z Australie, kterému tak trochu chybí pud sebezáchovy. Jesse Olson, Andy Bell, Reagan Siege. A samozřejmě česká reprezentační trojka ve složení Kuchta, Mouka, Koreň (kdyby přeci jen někdo ze čtenářů ješte neznal jejich celá jména, tak Petr Kuchař, Libor Podmol, Martin Koreň).

Pro diváka který na takovouto akci zavítal prvně to byl jistě velmi silný zážitek, pro diváka trochu znalého freestyle motocrossu připravila tato akce mnoho překvapení, bohužel spíše negativního charakteru a pro znalce v oblasti organizování takovéto akce byl letošní ročník téměř utrpením. Nechci o nikom tvrdit že neumí zorganizovat takovouto akci, bohužel pravidla které určovala přímo Sazka Aréna by trochu jak ze zlého snu. Mnoho lidí jistě zaskočila již několik dní předem vyprodaná Sazka Aréna a tak když jsem dorazil chvíli po poledni na místo, v pokladnách Sazka Arený vyselý cedulky s informací o vyprodaných listcích a jediné volné místa zůstaly ve VIP ložích za lidových 1450 korun. Předpokládám že vzhledem k takovémuto zájmu diváků se organizároři nakonec rozhodli ponechat všechny sedadla na svých místech a trať postavit jen na ploše hokejového hřiště bez mantynelů.

Na této ploše vyrostly dva obří a pěkně ostré dopady na které směřovaly celkem čtyři rampy, původně rozvrhnuté na každý dopad jedna delší (cca 24 metrů) a jedna kratší (necelých 20 metrů), což zejména při volbě delší rampy umožňovalo opravdu velké skloky. Bohužel organizátoři asi měli nějakou slabší chvilku když z celého volného dopoledne vyčlenili každému jezdci jen 5 minut na trénink. Což v praxi znamenalo zapomenoout na nějaké trénováni salt či třista šedesátek a hlavně chyťit potřebnou rychlost. Čeští kluci měli aspoň výhodu ve znalosti ramp na rozdíl od zahraničních a tak aspoň někdo před divákama použil více než jen jednu rampu. Pro ty kteří v Sazce nebyli jen doplním že i takoví jezdci jako Ronnie Renner či Dustin Miller stihli během svých 5 minut v tréninku natrénovat jen jednu rampu a na té pak odskákali celý večer. Ještě těžší to měl Robie Maddison z Austrélie který pořádně nechytnul stopu ani na tuto jednu rampu a jeho jízda pak vypadal jako sebevražda ale k tomu se ješte vrátím. Kvůli velkému stresu v tréninku nakonec ze závodu odstoupil Zdeněk Fusek, který chtěl v Praze reprezentovat začínající české jezdce, což mu ale podmínky vůbec neumožnily.

Dveře Areny se otevřeli kolem šesté hodiny a dovnitř se začalo hrnout téměř 18 tisíc diváků. Jen připomenu že 18 tisíc je kapacita haly a ta tak po dlouhé době od Mistrovství světa v ledním hokeji byla opět vyprodána. Začátek akce byl původně plánován na sedmou hodinu, nicméně kvůli stálým frontám před vchody do Areny by začátek odsunut o půl hodinky. Diváky pak přišel přivítat a akci zahájit všem již dobře známý Pepa Dresler, který sice má mezery v fmx názvosloví a občas si popleté některé jezdce, ale asi by se u nás nikdo vhodnější nenašel a stějně divák který freestylem vysloveně nežije asi ani nic neposřehl. Krom Pepy akci zahájilo ještě několik tanečnic jejichž vystoupení působilo jako nějaké Labutí jezero s doprovodem tanečnice-gymnastky oblečené prozměnu ve stylu svůdné dračice. To celé doprovázeno hudbou která by se asi také více hodila někam do divadla a ne pro rockem a metalem odkojené motorkáře. A to nemluvím o tanečnicích "Hula-hula" v rákosových sukních a s květinovým věncem na krku které protančili jednu z přestávek mezi jízdami za doprovodu několika bubnujících týpku ve stylu Safri Duo. V další přestávce se o zábavu diváků staraly dvě trojice BreakDance tanečníků, což považuji asi za nejvhodnější doprovod této akce.

A teď už pojďme k jádru pudla.Všech deset jezdců absolvovalo dvě předváděcí kola po jednom triku, následovala malá přestávka, poté minutová jízda každého jezce (minutovou byla původně plánována, nakonec si ale kažký jezdec skákal jak chtěl). Po těchto jízdách byla druhá přestávka a po ní závěrečný Jam kdy vždy několik jedců skákalo za sebou.

A co bylo během těchto jízd k vidění? Moc pěkně se předvedli Martin s Liborem. Martin dával své oblíbené Death Body, Hart Attacky, Double Seat Graby, Indiany a na závěr i Rock Solid. Libor opět uchvacoval publikum svými Jack Hammry, Double SeatGraby, Indiany, Flinstony které už dotáhnul k naproste dokonalosti, párkrát dal i pěkný Rock Solid, několikrát také velmi pěkný Kiss of Death a jeden šílený Double Nac, který mu dal při dopadu ale pořádně potrápit. Na Andym Bellovi bylo znát že trať mu hodně nevyhovuje a tak dával spíš jen klidnější triky jako Barhop, SeatGrab, LazyBoy a další. Reagan Sienge byl trochu odvázanější, ale také to dle mého názoru nebylo stoprocentní, k čemž ale určitě přispěla i zapůjčené motorka jiného typu než na jakou je zvyknutý a v tréninku moc času na zvyknutí neměl. Jake Windham dával učebnicové Tsunami, pěkně protažené Double Nacy, Rock Solid a další. Když potkáte před halou Jesseho Olsona z Kanady de z něj docela strach, jeho bílé vlasy a zrzavá bradka působí takovým tím ruským nádechem, nicméně na motorce je to někdo úplně jiný. V Jeho repertoáru jsou neskutečně prohnuté triky typu Hart Attack, Double Hart Attack, CatWalk kopaný neskutečně vysoko a samozřejmě mnoho dalších. Opravdovou lahůdkou jsou pak triky v podání droboučkého Dustina Millera, obzvláště se mi líbil trik kdy jde do šíleného Double Nacu, při kterém ale ješte tělo prohne směrem nahoru. A trik typu Rock Solid nebo Superman No Hand dokáže podržet (nebo spíše nedržet) opravdu extrémně dlouho. Statisticky tím nejlepším jezdcem byl Ronnie Renner který měl všechny triky maximálně čisté (X Games škola zde byla hodně znát). Double Naca dokáže moc pěkně protáhnout, to samé se dá říci o jeho Death Body, Catwalku či Double Seat Grabu. Dle ohlasu díváků si myslím že nejvíce ale zaujal svým Whipem. Jedním ze dvou jezdců kteří v Sazce ukázali že umí Backflip byl Jeff Fehr, který se českému publiku představil již loňi v T-Mobile Areně. Back Flip si sice nechal až na závěrečný Jam, ale hlavní je že ho dal naprosto čistě a to na 24m dlouhé rampě. Víc než jeho BF mě ale zaujal svým naprosto šíleně prohnutým Tsunami. Samozřejmě hlavním Backfliperem a snad i jezdcem který skliďil největší ovace nemohl být nikdo jiný než Kuchta. O jeho klasických tricích není moc co psát každý už je snad zná naspaměť, poslední jeho novinkou je Rock Solid, který dál několikrát i v Sazce, při jeho posledním pokusu o tento trik jsem měl ale pocit že už moc nechybělo a na motorku ve vzduchu už nedostal. Ale hlavní je že Kuchta chtěl letos konečně ukázat své salto a to také udělal a celkem pětkrát. Poprvého ho sice lupnul ze své specielně upravené kratší rampy, ale následně fest překvapil když ho lupnul i na dlouhé rampě a naprosto čistě, následně i One Hand a na závěr jako rozlučku pro diváky dal BackFlip One Hand NahořeBez (myšleno bez dresu a chráničů).

I když už by se mohlo zdát že tím výčet jedců a jejich triků končí, tak ne tak úplně. Na závěr jsem si nechal Robbieho Maddisna, se kterým jsem měl tu čest se setkat již letos v lednu v Chemnitz kde si nakonec nešťastně při tréninku zlomil ruku. Předtím však v tréniku předváděl neuvěřitelné triky při kterých s motorkou doslova mrskal ze strany na stranu a několikrát sebou prásknul o zem, což ho pro nás překvapivě, hecovalo ještě k větším šílenostem. No a to samé se odehrávalo i v Sazce. Hned při jeho prním skoku byl krátký a při dopadu to neudržel, udělal několik přemetů i s motorkou, narovnal řidítka a šel do toho znovu, opět krátký a opět ležel. A znova a zase krátký a i když dostal při dopadu pěknou ranu tak to ustál a znovu a znovu a znovu. Ono takovéto rozbíjení dopadu samo o sobě je ještě běžnou záležitostí, jenže on ani jendou neletěl tak že by nedal nějaký trik, přesněji řečeno skákakl a vůbec nemyslel na dopad, dával svoje nejšílenější triky a při dopadu skoro pokaždé dostal ranu jako pra*e a několikrát i pár kotrmelců. Diváci tohle samozřejmě prožívali maximálními ovacemi a atmosféra v hale během jeho jízdy byla nepopsatelná. Ještě teď mi běhá mráz po zádech. Svou jízdu ukončil bez vážnějších problémů a účastnil se i závěrečného Jamu, při kterém neposbíral Kiss of Death a prasknul sebou i motorkou o zem takovou ranou že naprosto zdemoloval přední kolo motorky a to pro něj znamenalo stop. Možná můžeme být rádi že skončil kvůli problému s motokou a ne s nejakým zdravotním problemém. Vrátím se ještě zpět na začátek roku do Chemnitz, kde jsme se ho po prvním tréninkovém dnu večer u piva nenápadně zeptali jestli je opravd takovej šílenec jak vypadá a všechny nás hodně překvapil jeho životní příběh, jen stručně - ošklivá autonehoda, několik let operace za operaci, posleze upoután na invalidním vozíku s minimální šancí že bude někdy chodit. Tato minimální šance však ale zvítězila a Robbie teď bere život naplno, je mu jedno jestli se přerazí, už si to zažil a tak se toho vůbec nebojí a snaží se žít na maximum.

Nový trik: Seat-grab body varial 360

31. ledna 2009 v 18:11 | Janča |  FMX rok 2004
14. 10. 2004

Jako každý rok, tak i letošní Summer X Games s pořadovým číslem 10 přinesly opět spoustu nových triků a nejrůznějších kombinací. Největší pozornost si ale určitě zaslouží trik Seat-grab body varial 360, se kterým vyhrál Big Air jeho autor Chuck Carothers.

Z fotografii bohužel nelze přesně vyčíst jak přesně tento velmi obtížný trik vypadá, doporučuji vám proto shlédnout video na stránkách expn.go.com/expn/summerx/2004/story?id=1853152 .

Definice nebo lépe řečeno popis toho triku je následovný: Jezdec po opuštění rampy přechází do triku Superman Seat Grab, poté oběma rukama pustí motorku (jakoby Rock Solid) ale navíc své tělo otočí o 360 stupňů kolem své osy jakoby doslova "válel sudy", po dokončení otočky chytne motocykl jako při Mulishe či Double Seat Grabu a přitáhne se zpět k řidítkům.

http://www.fmx.cz/foto/475.jpg

Noční lítání v Lokti

31. ledna 2009 v 18:07 | Janča |  FMX rok 2004
23. 7. 2004

Páteční večer před Mistrovství světa MX patřil zábavě. V pohádkovým prostředí Loketskýho podhradí se pro Motokrosový publikum odehrál dost nepohádkovej večer. Letní divadýlko není zrovna připravený na megashow, tak už při příjezdu dopadový rampy to odnesl tel. kabel mazi barákama. Celkem stísněný prostor nám dost ztížil i samotný lítání, ale s tím jsme se nějak snažili poprat (už bylo hůř). Nejhůř dopadl Martin Koreň, který při nastavování neodhadl rychlost hned při prvním skoku a pěkně si rozbil hubu. Teda ani nespadl, ale při dopadu o několik metrů dál to neudržel a zakousnul se do řidítek. Odsral to jeden přední klofák a prokousnul si hubu tak, že mu to museli zaštupovat (kolik stehů určitě najdete na www.generalx.cz). Pořádnou krizovku měl i Pilník, kterej doplatil na špatný odhad rychosti po setmění. Little Petr byl naopak 2x krátkej. Poprvé to ustál, i když byl zadním kolem už v plachtě. Ale podruhý to neustál, šel na tlamu narazil si koule,ale jinak nic. Tím pro něj show zkončila. Ale klobouk dolu, že do toho za tmy vůbec šel a první show za světla lítal opravdu výborně. Osvětlení bylo fakt nic moc, tak to byl pořádnej bobřík odvahy. Nahoře bylo vidět úplný hovno, tak jsme triky dávali vlastně poslepu. Tak u Mouky bylo vidět, že už to má v ruce, protože dával fakt hustý věci. Třeba Side windera za tmy, při kterým na to celkem potřebuješ vidět, jsem nechápal. Jinak ale pro diváky myslím dost podařená akcička s hustou live muzikou (Tuborg,Good foul). Freestyle show v tomhle komorním prostředí byla hodně zvláštní, ale taky hodně atraktivní. Publikum bylo skvělý, myslim, že letní divadýlko v Lokti ještě takovej nářez nezažilo.

Big trénink u Kuchty v Hustejch

31. ledna 2009 v 18:05 | Janča |  FMX rok 2004
Na víkend 19. a 20. června 2004 naplánoval Kuchta takový free trenink u něj na Krajcáku. Původně mělo jít o reklamní akci firmy Nixon, ale nakonec se z toho vyklubala hodně dobrá akce srovnatelná s těmi najlepšími akcemi které můžete v ČR vidět.

S motorkama přijelo 9 jezdců, což už je velmi slušný počet na to že mělo jít jen o lehce organizovaný trénink s divákama. Rano jsme si parádně zalítali a až na pár drobných problemů s prvním skokem u kluků na stopětadvácách, vše probehlo v bez problémů. Odpolední skákání se pak Kuchta rozhodl trochu uspořádat jakoby do kontestu a tak každý jezdec měl dvě jízdy po cca 8 skocích aby předvedl divákům to nej ze svého repertoáru. Skákalo se v tomto pořadí: Z. Fusek, S. Průcha, Dieter (z Rakouska), Mylo Nikš (ze Slovenska), T. Gregovský, A. Lieman, M. Koreň, L. Podmol a nakonec nikdo jiný než Petr "Backfliper" Kuchař.

Zdenek Fusek, Sláva Průcha, Dieter a Mylo se věnují spíše motokrosu a z rampy lítaj jen ve volných chvílích pro zábavu, ale i tak dávali velmi slušné Cancany, Heel Clicky, BarHopy a spostu dalších triků. První tři navíc ještě na stopětadvacítkách. Ja jsem při posledním triku v druhé rundě opět všem dokázal proč se mi mezi jezdci začíná říkat "unbreakable" ;) , když jsem se při pokusu o Rock Solid už nestihl na motorku vrátit tak jak bylo zapotřebí a trochu jsem si ustlal za landingem. Zaprášenej jsem byl jak to p..se a na ruce mi vyrosla taková menší lišej, ale jinak jsme já i moje kawka odešli po svejch. Před tím jsem ale stihnul úkazat divákům triky jako Nothing, Seatgrab, SG Indian, OneHand-žaba a Mulisho-žaba . Po mně lítal Aleš Lieman a na to že teprv nedávno doléčil ošklivé poranění kotníku ještě z lednového supercrossu v Rondu, lítal jakoby to na něm vůbec nebylo poznat a dával parádní Harty, Cordovy, Indiany na všechny strany a dech divákům vyrazil svým šíleným Whipem. Martin Koreň od poslední akce v ČR (v Plzni) přidal pěknou řádku triků a tak v Martinovym podáni jste mohli vidět Double HartAttack, OneHand Indian, Shaolin a šílený DeadBody. Whip, NacNac a další. Z Liborové jízdy bylo vidět že 8 skoků na to aby předvedl to nej co umí je málo a tak své triky zredukoval jen na ty opravdu nej jako třeba Rock Solid, Mulisha, JackHamer, Flinstone to CatWalk, Cancany a Indiany v desítkách varian, Stripper, Switch Blade Shaolin, Cordovu a další. A pak už zbýval jen Kuchta, ten začal hned Backflipem, což možná byla škoda, protože tamní publikum už nikterak neprožívalo triky jako Double Nac, Kiss of Death, Double Seat Grab, Hart Attack a další z Kuchtové nabídky a jen skandovalo "Backflip, backflip, backflip". Na závěr Kuchta samozřejme Backflip zopakoval a na úplný závěr přidal i One Hand.

A doslova jako podle jízního řádu jakonských rychlovlaků, sotva Kuchta postavil svůj bike na stojánek, spustil se natřed mírný deštík, který se ale během hodinky proměnil v pořádnou průtrž mračen a tím byl freestyle v Hustopečích pro tento výkend ukočen.

Česko má 2 backflipery

31. ledna 2009 v 18:03 | Janča |  FMX rok 2004
1. 6. 2004
A je to tady, druhý český backfliper na sebe nenechal dlouho čekat. Stal se jím Mirek Černý, který se divákům poprvé představil při loňské T-Mobile Aréně. Po několika měsících trénování backflipu na BMX se Mira odhodlal a kopnul to tam i na motorce. Sice jde zatím jen o skoky do molitanu, ale první pokusy dopadli na výbornou a během týdne chce jít Míra trénovat na klasický hlíněný landing.

Travis navštívil ČR

31. ledna 2009 v 18:01 | Janča |  FMX rok 2004
Ve čtvrtek 27.5. navštívil naší republiku Travis Pasterana. Travis se o víkendu účastnil big fmx show v Rakousku a několik jeho přatel ho před touto akcí pozvalo na supercrossovou trať do Volar. Ti kteří měli to štěstí a mohli ve Volarech Pasteranu vidět, mluví o naprostých šílenostech, které na tamní trati předváděl se zapujčenou motardovou motorkou.
http://www.fmx.cz/foto/396.jpg
http://www.fmx.cz/foto/397.jpg