život je založenej na náhodách

O skupině

27. listopadu 2008 v 18:50 | Janča |  Nightwish
http://www.nightwish.hu/wp-content/uploads/2005/wp04.jpg

Skupinu Nightwish, pocházející z finského městečka Kitee, založil roku 1996 klávesák a skladatel Tuomas Holopainen s vizí tvořit vlastní hudbu. Napsal píseň "Nightwish", požádal o spolupráci své dva přátele, zpěvačku Tarju Turunen a kytaristu Emppu Vuorinena a v této sestavě nahráli téhož roku tří-skladbové demo, pojmenované po první písni jednoduše "Nightwish". Kapele už potom nikdy nikdo jinak neřekl, takže si nakonec nechali tento název.
Rok po založení dostávají smlouvu se známým finským labelem Spinefarm Records, přibírají do kapely bubeníka Jukku Nevalainena a vydávají své debutové album pod názvem Angels Fall First, ohlášené singlem The Carpenter, který se umístil v první desítce finské prodejnosti. V roce 1998 kapela přibírá do sestavy ještě baskytaristu Samiho Vänsku a na trh přichází veleúspěšná deska Oceanborn, se kterou skupina vyráží na své první evropské turné.
Rok 2000 je ve znamení nového alba Wishmaster, které rockový magazín Rock Hard nazval albem měsíce a "Wishmaster Tour". Kromě rodného Finska navštívila kapela hlavně Jižní Ameriku a také Kanadu. Po skončení turné Nightwish obdrželi zlatou desku za CD Oceanborn a singly Sacrament of Wilderness, Walking in the Air a Sleeping Sun.
Dalším projektem byl živý koncertní záznam, na jehož konci je skupině předána platinová deska za Wishmaster a zlatá za singl Deep Silent Complete. Následují další dvě alba - From Wishes To Eternity (onen koncertní záznam spojený s DVD) a "minialbum" Over The Hills And Far Away - vydaná roku 2001.
V květnu 2002 vychází velmi úspěšné cd Century Child, kterého se za dva týdny prodalo na 30 000 kopií. Skupina se díky němu poprvé dostává na první příčky finských tabulek singlů a alb, poprvé s pilotním singlem "Ever Dream". Deska slaví stejné úspěchy ovšem i v zahraničí - například v Německu se vyšplhala až na 5. místo. Vychází také dvd "End Of Innocence", kde leader kapely po všech těch letech odhaluje roušku tajemství všech vztahů a událostí v kapele natolik, že fanoušek může lehce pochopit, že všechno není tak růžové, jak se mohlo celou dobu zdát. Říká ale také, že situace se trochu zlepšila, když nahradil v kapele baskytaristu Samiho ošlehaný rocker z kapel Tarot či Sinergy Marco Hietala, který zvuk Nightwish obohatil v neposlední řadě také o "zlý" mužský vokál, fungující nyní jako protiklad k tomu Tarjinému.
O dva roky později, 2004, spatřuje světlo světa důležité album Once, které bylo všeobecně považováno za jakýsi mezník v historii kapely. V květnu Nightwish vyráží na "Once World Tour", které bylo zatím také největším v jejich historii. Během tohoto turné stihli odehrát na 150 koncertů po celém světě, navštívili i Austrálii, Japonsko, Řecko či Polsko a nezapomněli dokonce ani na Českou republiku, kde se prezentovali na metalovém festivalu Masters Of Rock ve Vizovicích. I přes velký úspěch však turné neskončilo příliš vesele. Album totiž nebylo mezníkem pouze v hudební historii kapely, ale také v té personální. Po posledním koncertě,21.10.2005 v Hartwall Areeně v Helsinkách, obdržela zpěvačka Tarja od zbývajících členů skupiny dopis, ve kterém jí oznámili, že už ji ve skupině nadále nechtějí, kvůli jejímu přístupu jak ke skupině samotné, tak k fanouškům. Vše uvedli v otevřeném dopise, zveřejněném posléze i na jejich oficiálních webových stránkách.
Tarja se vydala na svou sólovou kariéru a začala se konečně plně věnovat opeře, kterou vedle Nightwish dříve trochu zanedbávala a zbytek kapely si dal chvíli pauzu na své ostatní projekty, ale snad také trochu na urovnání si věcí v hlavě. Když se tak stalo, mužské osazenstvo se znovu sešlo, aby prodiskutovali, jak to bude s kapelou dál. Skončit nechtěli a tak se dali do hledání nové zpěvačky. Šanci měla každá, která zaslala demo, bez vyjímky.Kapela vůbec nelpěla na zkušenostech v show businessu či klasicky školeném zpěvu, jakým vládla Tarja. A tak hledali a mezitím se dali do skládání nového materiálu pro chystané cd.
Po více jak roce hledání a tvrdé práci na písních pro nové album našli co hledali. Vyvolenou se stala usměvavá Anette Olzon, učinkující před Nightwish v ne zrovna známých Alyson Avenue, či pár cover kapelách v rodném Švédsku.
V tomto složení tedy Nightwish nahráli své nové album s názvem "Dark Passion Play", ohlášené 30.5.2007 internetovým singlem "Eva", z něhož veškeré utržené finance byly věnovány dětskému domovu. Stejného týdne bylo také skrze oficiální internetové stránky kapely oznámeno jméno a informace o nové zpěvačce.
Druhým singlem z alba se stala píseň "Amaranth", ohlašující pomalu ale jistě i tolik očekávaný příchod vydání nového cd jako takového, plánovaný na 28. září 2007, po kterém se kapela hned vydává na turné, začínající 6. října v Tel Aviv v Izraeli.

http://www.nightwish.hu/wp-content/uploads/2005/ereklyek/ereklye003.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama