život je založenej na náhodách

Diskografie

27. listopadu 2008 v 19:10 | Janča |  Nightwish
ANGELS FALL FIRST (1997)
1. Elvenpath
2. Beauty And The Beast
3. The Carpenter
4. Astral Romance
5. Angels Fall First
6. Tutankhamen
7. Nymphomaniac Fantasia
8. Know Why The Nightingale Sings
9. Lappi (Lapland↓↓
Moc pěkné na první pokus. Je to celkově trochu pomalejąí, harmoničtějąí a melodičtějąí neľ ostatní alba. Úvodní Elvenpath (Elfí stezka), inspirovaná Tolkienem, má překrásný refrén a celkově je to jedna z nejlepąích skladeb nejen tohoto alba, ale celé tvorby kapely. Druhý v pořadí je duet Beauty And The Beast (Kráska a zvíře), kde se instrumentální pasáľe střídají se zpěvem, a celá kompozice je nataľená do ąesti a půl minuty. Singl The Carpenter (Tesař) je trochu nevýrazný, jako první singl by se rozhodně hodila jiná, průbojnějąí skladba. Čtvrtá je nádherná balada Astral Romance (Nebeská romance), moje nejlepąí skladba z alba. Úvodní instrumentální pasáľ začíná tvrdými tóny kytary, pak postupně zjemňuje, zrychluje, aľ vyvrcholí skvělým, trochu kýčovitým textem. Pátá balada Angels Fall First (Andělé padnou první), která dala jméno celému albu, rozhodně nepatří k nejlepąím, je na můj vkus trochu moc utahaná a pomalá. Výborná vypalovačka v orientálním stylu, Tutankhamen (Tutanchámon), by byla podle mě ideální singl. Má vąechny aspekty stát se úspěąnou- chytlavou melodii, silný refrén, parádní kytarový riff, zakončený klasickou 'kudrlinkou' v arabském stylu, a navíc jeątě i dobrý text. Zkrátka skladba jak má být :-) ©patná není ani Nymphomaniac Fantasia (Nymfomaniakální fantazie), která začíná chytlavou melodií ve stylu irských balad, aby se přesunula do mystického riffu doprovázeného bubny, navozujícími straąidelnou atmosféru. Stejně jako u Astral Romance vrcholí úvodní pasáľ zpěvem, který se rozvíjí do zajímavé kompozice s moľná aľ moc náhlým koncem. Osmá Know Why The Nightingale Sings (Víą proč slavík zpívá) je klasickou hardrockovou aľ metalovou vypalovačkou s chytlavým refrénem. Je nejkratąí skladbou na albu (nepočítáme-li jednotlivé pasáľe eposu Lappi), má něco přes tři minuty. Efektní je jazzové piánko v závěru, které se do skladby skvěle hodí :-) Závěrečným flákem úvodní nightwishovské desky je epos Lappi (Lapland- Laponsko), který se skládá ze čtyř částí. Úvodní pasáľ s akustickou kytarou a finským zpěvem se trochu (nebo spíą hodně) vymyká běľnému standardu desky, protoľe je pojata jako laponské etno (skvělý nápad :-)) Druhá pasáľ, esentiální instrumentálka Witchdrums (Čarodějné bubny), má jen něco přes minutu a slouľí jako efektní předehra před hlavní částí celé kompozice, tříminutovou This Moment Is Eternity (Tento moment je na věčnost). Závěrečná snová instrumentálka Etiäinen pak celou skladbu ukončuje. Na desce jsou jeątě dva bonusy,a zvláątě úvodní Once Upon A Troubadour stojí za zmínku, zvláą» střední instrumentální pasáľ s klávesami. Skladba má skvělý refrén a začátek a je pojata ve středověkém stylu. Druhý bonus, pětiminuotvá A Return To The Sea (Návrat do moře) mě kromě emotivního závěru nijak zvláąt» nezaujala a asi ani nikdy nezaujme.

OCEANBORN (1998)
1. Stargazers
2. Gethsemane
3. Devil & The Deep Dark Ocean
4. Sacrament Of Wilderness
5. Passion And The Opera
6. Swanheart
7. Moondance
8. The Riddler
9. The Pharaoh Sails To Orion
10. Walking In The Air
11. Sleeping Sun


↓↓
S druhým albem Nightwish prorazili, když singl Sacrament of Wilderness trůnil několik týdnů finskému žebříčku. Mě osobně ale tahle deska nepřipadá až tak skvělá, mám radši AFF nebo Wishmastera. Mezi nejlepší songy kapely rozhodně patří úvodní vypalovačka Stargazers (Pozorovatelé hvězd) (Tragedienne of heavens...) fakt paráda :-) asi moje druhá nebo třetí nejoblíbenější skladba z alba. Výborná je i druhá Gethsemane, které jsem dlouho nemohl přijít na chuť. Je to možná tím, že je moc dlouhá, v páté minutě už se to všechno opakuje a nudí. Ale refrén je fakt dobrej :-) čemu ovšem nerozumím, je třetí Devil & Deep Dark Ocean (Ďábel a tmavý hluboký oceán). Možná pokus o zopakování úspěšného duetu Beauty And The Beast z prvního alba, ale výsledek teda nic moc :-( možná si na tu skladbu zvyknu časem protože to album mám teprve asi týden. Singl Sacrament Of Wilderness mě zpočátku překvapil, protože jsem tu skladbu považoval za naprosto příšernou. Postupem času jsem přišel na chuť alespoň refrénům a Tuomasovým klávesovým sólům, ale stejně se v mém žebříčku oblíbenosti řadí tahle skladba dost hluboko. Pátá v pořadí je jedna z nejzajímavějších skladeb alba, Passion And The Opera (Vášeň a opera). Po úvodní pasáži s nezajímavou melodií a unylým refrénům se skladba rozvíjí do složitější instrumentální části, kde jediným 'textem' je Tarjino operní 'a a a a a a a a a a a a', zní to fakt hezky :-) Co je ovšem naprosto, ale naprosto vynikající, je šestá skladba v pořadí, nádherná balada Swanheart (Labutí srdce). Na tuhle skladbu mám příjemné vzpomínky, protože jsem na ni předevčírem sbalil svoji holku :-))) a jak se to rozjíždí "in my world love is for poets..." je to fantasticky emotivní záležitost, poslechněte si potmě a nahlas :-) Sedmá instrumentálka Moondance (Měsíční tance) je docela zajímavá skladbička, za pozornost stojí úvodní melodie, která se pak vrací na závěr songu. Prostřední část mi ale přijde nezajímavá. Osamá The Riddler mi hodně připomíná Carpentera, ničím mně nezaujala :-( Faraon je podobný případ jako Devil atd., nebudu to kometovat, teď mi ta skladba připadá naprosto příšerná, ale třeba když ji budu poslouchat častěji tak se to zlepší :-) A na závěr vynikající Walking In The Air (Procházení se vzduchem). Perfektní zvuk, perfektní text, perfektní melodie. Perfektní album ale jsou lepší :-/


WISHMASTER (2000)
1. She Is My Sin
2. The Kinslayer
3. Come Cover Me
4. Wanderlust
5. Two For Tragedy
6. Wishmaster
7. Bare Grace Misery
8. Crownless
9. Deep Silent Complete
10. Dead Boy's Poem
11. FantasMic

↓↓
Třetí album skupiny z roku 2000 je asi to nejlepší, co kdy vydali. Skladby jako Crownless, Bare Grace Misery, Deep Silent Complete, Come Cover Me nebo Wanderlust jsou nedoceněné skvosty. K Wishmasterovi- tahle skladba je dobrá, ale nic víc. Víc se mi líbí třeba Bare Grace Misery nebo Come Cover Me. Co opravdu nemusím je Kinslayer a utahaná balada Two For Tragedy. Když ji porovnám třeba se Swanheart, je to hrůza :-( ale jinak skvělé album. Kapitolou sama pro sebe je Dead Boy's Poem. Skvělá je úvodní melodie i pasáž s 'hlasem ze záhrobí', a závěrečné 'lonely soul, ocean soul' taky nemá chybu. Přesto mi na té skladbě něco chybí, a to samé u FantasMic. Když porovnám FantasMic s Lappi a Beauty Of The Beast, což jsou navzájem hodně podobné skladby, vychází mi právě tahle jako nejhorší :-( ale jinak třeba Crownless je taky parádní :-) a Wanderlust má na začátku skvělé klávesy. A nezapomínat na She Is My Sin, která má parádní a svižný refrén, ideální skladbička na úvod skvělého alba. Wishmaster má z 85% stejný refrén jako End Of All Hope, to mi trochu vadí ptž. End Of All Hope je lepší. Ale jinak SUPER ALBUM určitě stojí za to si ho koupit nebo aspoň PŘEPÁLIT!!!!! Sláva, sláva, třikrát sláva.


OVER THE HILLS AND FAR AWAY (2001)
 1. Over The Hills And Far Away
 2. 10th man down
 3. Away
 4. Astral Romance
 5. The Kinslayer
 6. She Is My Skin
 7. Sacrament Of Wilderness
 8. Walking In The Air
 9. Beauty And The Beast
 10. 1Wishmaster

↓↓
Toto CD je posledním se (služebně) starým basákem Samim. Jsou tu jen 3 nové písně-Over the Hills and Far Away, 10th Man Down a Away. Over the Hills and Far Away je jedna z nejlepších písní Nightwish. Má důraznou rytmickou složku, která se ale dokonale doplňuje s ostatními nástroji i zpěvem. Má také velice chytlavý refrén a celkově takovou gotickou atmosféru. Další písní je 10th Man Down. Začátek je podobný na Metallicovské One, ale pak je to již čistě Nightwish. Poslední novou písní je ploužák Away, který je průměrným dílem Nightwish. Poslední studiovou verzí je Astral Romance-remake písně z 1. alba. Tolik studiovky. Následuje několik písní z koncertu, ke kterým není co dodat: The Kinslayer, She Is My Sin, Scarament of Wilderness, Walking in the Air, Beauty and the Beast a Wishmaster. I když toto album obsahuje jen 3 nové písně, je vysoce kvalitní


FROM WISHES TO ETERNITY - DVD/VHS/CD (2001)
Po vydání alba Wishmaster se kvintet finských muzikantů vydal ze svého rodného městečka Kitee na skromné kolečko po všech velkých finksých festivalech, načež jako raketa vystřelili na gigantické turné po Jižní Americe. Jaký to asi pro takovou kapelku musel být šok si asi ani neumíme představit. Psal se rok 2000 a sláva Nightwish dosahovala takříkajíc nebeských výšin.
V té době si někdo uvědomil, že by bylo trestuhodné této slávy nevyužít, a tak vznikl projekt s magickým názvem From Wishes To Eternity. Je dobré vědět, že Nightwish nestoupla sláva příliš do hlavy a neodehráli koncert někde v Buenos Aires, ale pěkně doma v teplíčku(ehm) ve městě Tampere. Stalo se tak 29. prosince 2000.
Teď už ale k záznamu samotnému. Vyskytuje se na něm rovných patnáct písní povětšinou pocházejících z alba Wishmaster, ale také pár hitovek z let minulých. Konkrétně to jsou písně The Pharaoh Sails To Orion (ve které na živo řádí ďábelský pan Wilska), nádherná instrumentálka Crimson Tide/Deep Blue Sea, klasika Elvenpath, Sacrament of Wilderness, Walking in the Air Howarda Blakea a konečně píseň Beauty and the Beast.
Wishmaster po poslechnutí tohoto koncertního záznamu již téměř neposlouchám. Ne že by byl vyloženě špatný, to v žádném případě, ale připadá mi, že jeho písním v koncertním provedení již nechybí "ta věc", kterou postrádají v originálních verzích, jež mají poněkud slabší produkci. Teprve na koncertě se na plno projevil jejich velice silný potenciál. Zvlášt v takové The Kinslayer je to maximálně patrné. Koncertní verze této písně se záhy stala jedním z mých nejoblíbenějších songů Nightwish vůbec.
Chlapci odvádějí vynikající práci, není poznat sebemenší zakulhání, až na Tuomasovo lehké škobrtání v The Pharaoh Sails To Orion, které ale působí velice roztomile (ale nic ve zlém, z vlastní zkušenosti vím, že to lépe téměř nejde...). O tom, že Tarja je opět naprosto dokonalá se snad už ani nemusím zmiňovat. O naprosté dokonalosti jejího hlasu jakbysmet.
Konečný verdikt zní takto. Vynikající záznam s vynikajícími a skvěle zahranými písničkami naší nejoblíbenější kapely a perfektní příležitost pro ty, kteří ještě neměli možnost vidět Nightwish naživo, vidět je naživo:).
1. The Kinslayer
2. She Is my Sin
3. Deep Silent Complete
4. The Pharaoh Sails To Orion
5. Come Cover Me
6. Wanderlust
7. Instrumental (Crimson Tide / Deep Blue Sea)
8. Swanheart
9. Elvenpath
10. FantasMic part 3
11. Dead Boy's Poem
12. Sacrament Of Wilderness
13. Walking In The Air
14. Beauty And The Beast
15. Wishmaster

CENTURY CHILD (2002)
1. Bless The Child
2. End Of All Hope
3. Dead To The World
4. Ever Dream
5. Slaying The Dreamer
6. Forever Yours
7. Ocean Soul
8. Feel For You
9. The Phantom Of The Opera
10. Beauty Of The Beast

↓↓
U tohoto alba nastala v kapele velká změna v podobě výměny basáka Samiho za Marca. Tím kapela získala i dalšího zpěváka s vynikajícím hlasem (duety s Tarjou v The Phantom of the Opera a Dead to the World jsou téměř dokonalé). Kapela tak získala úplně nový zvuk. Před příchodem Marca dokonce kapela uvažovala o konci kariéry, ale evidentně získala úplně nový náboj. Na můj vkus je tam sice málo kytar a kytarových sól, ale je to jen můj subjektivní názor, však také u Nightwish hrají hlavní úlohu klávesy. Sice nemám hudební sluch, ale i tak si dovolím tvrdit, že se celkově jedná o vynikající album, odlišné od předchozích alb i DVD a rozhodně stojí za koupi, vypálení či jen za poslech "nových" NIGHTWISH!


END OF INNOCENCE - DVD (2003)
- dokumentace k "End Of Innocence"
- "4. července v Norsku" - živá nahrávka
- Summer Breeze 2002 - živá nahrávka
- interview pro brazilskou MTV
- End Of All Hope video
- Over The Hills And Far Away video
- fotogalerie
- limitovaná edice obsahuje taky 8-písňové cd s 6 live písňemi

Drakkar verze DVD navíc obsahuje plakát a obrázek skupiny

Konec nevinnosti. Tak by se dal přeložit vše říkající název tohoto DVD. Jeho hlavní část tvoři dokument ve Finštině(bohudík s anglickými titulky), ve kterém mluví Tuomas a Jukka o historii Nightwish, od počátků, přes megaúspěch alba Oceanborn přes několik krizí až k nástupu nového basáka. Člověk zde pozná Nightwish(hlavně mužskou část) z jiné stránky-sex, chlast a metal. Pokud si ale nechcete zkazit své iluze o Nightwish, ani si dokument nepouštějte. Kromě dokumentu se na DVD nachází i poměrně zajímavá fotogalerie a 2 záznamy z koncertů, které se ovšem repertoárem věnují hlavně albu Century Child. Další částí je rozhovor pro brazilskou MTV (pokud neumíte anglicky, jsou tam španělské titulky.:-). Poslední částí jsou videoklipy na End of all hopes a Over the hills and far away.

Z tohoto DVD mám rozporuplný pocit, co tím kapela chtěla říct, ale rozhodně to stojí za shlédnutí.

ONCE (2004)
1. Dark Chest Of Wonders
2. Wish I Had An Angel
3. Nemo
4. Planet Hell
5. Creek Mary's Blood
6. The Siren
7. Dead Gardens
8. Romanticide
9. Ghost Love Score
10. Kuolema Tekee Taiteilijan
11. Higher Than Hope

DARK PASSION PLAY (2007)
 1. The Poet And The Pendulum
 2. Bye Bye Beautiful
 3. Amaranth
 4. Cadence Of Her Last Breath
 5. Master Passion Geed
 6. Eva
 7. Sahara
 8. Whoever Brings The Night
 9. For the Heart I Once Had
 10. The Islander
 11. Last of the Wilds
 12. 7 Days To the Wolves
 13. Meadows of Heaven
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama